Operace MARKET GARDEN

Napsal UssTony.bloger.cz (») 20. 1. 2013 v kategorii Západní Fronta, přečteno: 2195×
eyeswideshut-wwii-part-16-038.jpg

Operation MARKET GARDEN

                                            Operation-market-garden-02

Na konci srpna 1944 vytlačily spojenecké armády němce z Francie. V bezpočtu malých postupových bitev, přicházely němci o živou sílu i tanky. Spojenecké velení usoudilo, že průnik bohatým zemědělským krajem může usnadnit rozhodný manévr, který by německé síly rozdělil. Proto byla připravena dosud nejsložitější výsadková operace celé války. Operace MARKET GARDEN měla dvě fáze, a měla posloužit k získání všech mostů v úzkém koridoru, který se táhl 100km do Holandska, od Eindhoven až do Arnhemu na severu. Po získání Arnhemu chtěli spojenci obejít německou obranu na Zigfridově linii, a přejít Rýn. Byl to odvážný plán, velmi riskantní, ale pokud by se podařil válka by mohla během několika týdnů skončit.
V čele útoku měly jít úderné oddíly spojenecké výsadkové armády. V Holandsku na ně čekalo 400 000 němců z 9. a 10. Pancéřové divize SS. Průnik vzduchem silně ohrožovala také nedaleká základna Luftwaffe. Němci zatím ke svým jednotkám přisouvaly posily. Obrana hranic země pro ně byla nejdůležitější. Zahájení operace MARKET GARDEN bylo stanoveno na 17.září. Podle plánu měla britská 1. Výsadková divize obsadit nejdůležitější most v Arnhemu. Americká 82. a 101. Výsadková divize byly pověřeny získáním mostu jižně v Neamechanu a Indochenu. Jakmile budou tyto strategické mosty získány neporušené, podle odhadů se britská druhá armáda se mohla dostat do Arnhemu za dva dny. Velmi důležité však bylo počasí. Neděle 17.září byla jasná a slunečná, a podle předpovědi mělo počasí vydržet.
V 08:00 ráno se z 22 letišt v Anglii vzneslo 4 600 britských a amerických letadel. Přelet přes kanál proběhl zcela hladce. Invaze v oblasti Arnhemu, němce zpočátku překvapila. Němci se ze země dívaly nahoru, a viděly nekonečné řady transportních letounů kam, až dohlédly. Generál Kurt Student němec, který byl v minulé válce průkopníkem výsadkových operací, byl ohromen velikostí a rozsahem operace. Ze 359 kluzáků jich úspěšně přistálo 319. Němci však už v té době vyhlašovaly svým jednotkám poplachy. Parašutisté přistály kvůli silné koncentraci německého Flacku v Arnhemu asi 12km západně od města. První výsadková brigáda pak vyrazila k silničnímu mostu přes Rýn. Další jednotky z první vlny musely v seskokových zonach čekat na příchod posil z druhé vlny. Němci se z úvodního překvapení rychle vzpamatovaly, a okamžitě povolali posily. Snažily se mosty udržet za každou cenu, očekávali také další výsadky, a chtěly jim zabránit. Záměry invaze se němcům podařilo zjistit, když v sestřeleném kluzáku našly kompletní bitevní plán. Britům se podařilo vytvořit opěrný bod na jižním konci Arnhemského mostu, ale brzy přišly němcům posily, a bylo stále obtížnější dostat se i k severnímu konci. Němci, kladly mnohem silnější odpor, než se čekalo.
Americké 82. výsadkové divizi u Neumachenu se podařilo cíle obsadit, dobyla města Chrave, a překročila řeku Másu. V Indhofenu prorazila 101. Výsadková divize k městu podle plánu, ale tam jí zastavil silný odpor. Jednotky britské druhé armády překročily Holandské hranice, a zahájily postup k severu. Cestu jim čistily stíhací bombardéry TAJFUN vyzbrojené raketami. Tyto operace by ale byly zbytečné, pokud by se nespojily s jednotkami v Arnhemu, které ted, potřebovali posily.
Druhý den časně odpoledne se uskutečnil druhý výsadek. Němci už, ale měly plány spojenců, a dobře se na mě připravily. Mohutné německé síly zabily mnoho parašutistů ještě ve vzduchu, další ve snaze vyhnout se palbě dopadly do větví stromů, kde zůstaly bezmocně vyset. Výsadek byl katastrofální i pro letadla. Parašutisty a letadla němci postupně ničily, spojenci ale neměly žádný jiný plán, a tak letadla přilétala dál. Němcům se podařilo získat kluzák plný britských paragánů a materiálu.
Západně od Arnhemu se ted bojovalo dům po domu, zahradu od zahrady. Němci, si zřídily palebné pozice ve sklepích. Britové měly čím dál větší problémy s municí. Ukázalo se, že britská první výsadková bude zcela zničena, jestli že, posily nepřijdou včas. Boj o Arnhem se změnil v zuřivé šarvátky v ulicích města. Když britové slábly mohly do jeho okolí snáze proniknout německé tanky. Britské pozice byly decimovány.
Jedinou nadějí bylo udržet se než od jihu dorazí druhá armáda. 21.září překročily britské pozemní síly most v Nemechandu a došly k ramenu Rýna u Arnhemu. Německé tanky, ale zahájily mohutný protiútok. Britové byly od mostu vytlačeny, a němci jej bez problému překročily. 21.září večer poslal britský generál nouzovou depeši na velitelství spojenců. Britové měly těžké ztráty, a nedostatek střeliva, udrží se už jen 24 hodin. Byl proto zahájen plán evakuace 1. Výsadkové divize.
                Operation-market-garden-the-village-of-driel

1. Polská výsadková brigáda obsadila pozice na Rýnu, spojila s 43. Pěší britskou, a společně vyrazily k Arnhemu. Do nebezpečí u Rýna se dostalo 2 130 mužů z 1. Výsadkové divize, ráno už byla evakuace nemožná. Celou oblast ostřelovaly německé kulomety. 26.září vjely do Arnhemu německé tanky, nikdo nekladl odpor. Všude byly trosky. Při invazi bylo zabito asi 5 000 mužů ze všech jednotek. Operace MARKET GARDEN nebyla vítězstvím, ale ani porážkou.

                    Kurtstudent

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel deset a deset