Josif Vissarionovič Stalin...
18. prosinec 1878 - 5. březen 1953
Podle matriky se narodil v Gruzinském městě Gori. V 16 letech vstoupil do pravoslavného semináře. Za tři roky byl vyloučen, podle svého tvrzení za propagaci marxismu, ale spíše za nedostavení ke zkouškám. V té době již byl členem podzemní organizace sociálních demokratů (Mesame Dasi). Už na přelomu 1900-1901 byl hledán carskou policií, jako extrémě nebezpečnýzločinec a radikální levičák. Policejní hlášení z roku 1902 jej uvádějí vůdce Batumské organizace radikálů, ovšem jeho brutalita a despotismus vedly k rozpuštění skupiny. V dubnu 1902 byl zatčen a uvězněn na Sibiři. V lednu 1904 však odtamtud uprchl a vrátil se do Tbilisi. Až do roku 1908 žil zde v Baku. Vroce 1906 byl zatčen ale z vazby uprchl. V roce 1905 se setkal na konferenci ve Finsku s Leninem. Byl zvolen delegátem na dvou zahraničních sjezdech (1906,1907). Někdy v té době se oženil s Jekatězinou Svanidzenou která zemřela v listopadu roku 1907.
Téhož roku se setkal s Leninem v Berlíně. V roce 1908 byl Stalin zatčen, dle oficiálního životopisu za ilegální politickou činnost, jisté je ale že to bylo spíše za vydírání obchodníků. V roce 1912 Lenin svolal Stranickou konferenci v Praze, na základě ní se vytvořil Úřední výbor, kterým byl i Stalin součástí.
V roce 1913 byl zatčen a ochranka neměla žádné slitování, skončil ve Kurejka, v jednom z nejhorších míst na Sibiři, které si carská vláda schovávala pro ty nejhorší. V roce 1917 využil pádu carského režimu a navrátil se do Petrohradu. Když se k moci dostali Bolševici tak Lenin sestavil vládu kterou byl součástí i Stalin, stal se komisařem pro národnostní problematiku. Jelikož se příliš nedařilo tak byl Stalin pověřen úkolem od Lenina, a to ten že měl jat na frontu, aby zde přispíval straně. Dostal za úkol obranu Caricynu v Povolži a zajištění dodávek obilí pro centrální Rusko. Zde se v roce 1919 oženil s omnáctiletou Naděždou Allilujevovou. Co se týče úkolu od Lenina, tak ten splnil.
V roce 1921 byl Stalin znovuzvolen do politbyra a rok poté se stal generálním tajemníkem strany(L.B.Kameněv). Za pár měsícu na to Lenin umírá, a stihne ve své závěti zkritizovat Stalina a označit ho za nebezpečného, Stalin se ale zmocnil jeho závěti a i přesto že jí sám přečetl výboru a nabídl rezignaci tak výbor ji nepřijal.
V následujících pětiletech Stalin zlikvidoval veškeré své odpůrce. Nyní se připravoval na nové rozšiřování impéria a revoluce. V roce 1932 zemřela za záhadných okolností i jeho druhá manželka, podlehla střelnému zranění, nikdo ale neví zda jsi to způsobila sama či jí to způsobil Stalin. Sralin se na přelomu 20-30 let rozpoutal v zemi teror, v polovině třicátých let se přidala takzvaná Velká čistka, známá jako Moskevské procesy. Během 20. a první poloviny 30let se omezil na podporu komunistických stran v Evropě a jejich postupné ovládnutí. Zároven uzavíral smlouvy s Německem. Když nastal rok 1939 a svět stál na prahu II. světové války a Stalin se cítil být dost silný, aby začal prosazovat své. V srpnu 1939 SSSR uzavřel pakt o neútočení s Hitlerovým Německem, a v jeho dodatcích bylo rozpalcelování Evropy. SSSR 17. září 1939 napadl Polsko. Když Hitler Napadl SSSR 22.června 1941, tak pro Stalina to byl strašný šok. Následky jeho sechopnosti se připravit na nepřátelský útok, čistek v armádě z třicátých let,apatie a neschopnosti vydávyt rozkazy, které u něj přetrvávaly v prvních dnech invaze, a posléze diletanské zásahy do řízení operací měly na SSSR a jeho armádu zničující dopad.
Stalin ale nad Hitlerem vyhrál od chvíle kdy Sovětská vojiska porazila němce u Stalingradu a následně u Kursku 1943, tak je zahnal až do Berlína kde je zničil. Tím nejen že vyhrál ale také získal velkou část Evropy dobyté území tedy celý východní blok.
Ještě za války, roku 1944 měl být na Stalina spáchán atentát, který ale neproběhl, měl ho spáchat Tavrin-Šilo ale byl zadržen NKVD a roku 1952 odsouzen k trestu smrti.
V poválečné době Stalinův zdravotní stav byl značně přitížen,ztrácel sílu. V roce 1945 prodělal první srdeční infarkt. Pochopitelně v Moskvě se rozhořel boj o moc. Poslední léta diktatury J.V.Stalina vedla k opětovnému stupnování represí SSSR. Poválečnou éru vyplnily i masivní propagační kampaně a politické aféry. Sověti byli nuceni ustoupit v otázkách nároků vůči Turecku i Iránu. Nově vzniklý Izrael se k SSSR i přes Stalinovu počáteční podpotu nakonec obrátit zády a ani Korejská válka se nevyvájela dobře.
Stalin měl pravděpodobně 1.března 1953 mrtvici, přesný čas není znám. Konec přišel 5.března 1953 kdy Stalin umírá